top of page
  • Yazarın fotoğrafıbirevikiturizmci

Eğri Kulesi ile Ünlü Şehir Pisa!

Hepimizin aslında sadece kulesinden ibaret sandığımız bu şirin kentte kafa dinleyebileceğiniz sakin bir hafta sonu kaçamağı planlayabilirsiniz. Şehrin tüm turistik noktaları birbirine çok yakın olduğundan dolayı yürüyerek de bu güzel şehrin tadını çıkartabilirsiniz.Pisa'da Gezilecek Yerler


- Pisa Kulesi - Pisa Katedrali - Pisa Vaftızhanesi

- Arno Nehri - Şovalyeler Meydanı - Saat Sarayı

- Sinopie Müzesi - Mucizeler Meydanı - Pisa Botanik Bahçesi

- Santa Maria Della Kilisesi - Compo/Santa Anıt Mezarı
Pisa'ya Ulaşım


Pisa'ya ulaşmanın en kolay yolu direkt uçuşlar ile. Fakat bu direkt uçuşlar çok sık olmamakla birlikte sadece yaz aylarında var.

Pisa'ya gelmek isteyenlerin Floransa, Roma, Bologna gibi çeşitli şehirlere de bilet almasını önerebiliriz. İtalya'nın sahip olduğu gelişmiş tren ağı sayesinde kuzeyden güneye tüm şehirlerden Pisa'ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Bizim yaptığımız gibi hem de Floransa ve diğer şehirleri de görmüş olursunuz.


Tabi ki Pisa Kulesi


Pisa Kulesini ilk gördüğünüzde '' aaaaa hakikaten yamukmuş yaa! '' reaksiyonunu verdikten sonra etrafı gezmeye başlayabilirsiniz. Peki yaratıcılık sınırlarınızı zorlamaya hazır mısınız ?

Buranın en önemli aktivitesi yem yeşil alan içerisinde arkanıza da Pisa Kulesini alarak resim çekilmek olacaktır. Yatarak, ellerinizi, ayaklarınızı ( bizzat şahit olduğumuz ) amuda kalkarak bile fotoğraf çekenleri göreceksiniz. Türkiye'de görsek deli deriz :)Dünya üzerinde bu eğik kuleyi tutuyormuş gibi yaparak verilen poz sayısı en fazla fotoğraf kareleri arasındadır herhalde. Bizim neyimiz eksikti ?- Kule üzerinde yapıldığı yumuşak zeminden dolayı ortalama 100 yılda 1 cm eğilmektedir. Günümüzde kulenin ayakta kalması için belirli aralıklar ile çalışmalar yapılmaktadır.

- Pisa Kulesi aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan yerlerden biridir.

- İsterseniz Pisa Kulesi'ne de çıkabiliyorsunuz. Bunun için de gitmeden önce bilet almanızı tavsiye ederiz. Siteyi de buraya bıraktık. www.towerofpisa.org ( Tabi 56 metre yükseklikteki kulenin yaklaşık 300 basamağına tırmanacak gücünüz var ise :)
TAVSİYE!


- Pizza yemelisiniz ! ( Pizzeria il Montino )

- Kahve içmelisiniz! ( Filter Coffee Lob )  • Türkiye saati, İtalya saatine göre 1 saat ileridedir. Ayrıca İtalya geziniz için Schengen vizesi gereklidir.


Belirtmekte fayda var. Gece Pisa tam bir hayalet şehre dönüşmektedir. Dilerseniz konaklama yapmadan da burayı tek gün de gezebilir yakın konumdaki Floransa'ya da geçebilirsiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page