top of page
  • Yazarın fotoğrafıbirevikiturizmci

Hayaller Şehri Venedik!

Dönerken bir daha ne zaman gelebiliriz acaba diye plan yapılan yerlerden biridir Venedik. İlk bakışta ve okuduğunuz yazılarda Venedik'i küçük bir şehirmiş gibi görme hatasına düşmeyin sakın! :) Şehirde keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki...


Dalgaların etkisi ile oluşan lagün, şehrin kanallar bölgesini oluşturmaktadır. Bu bölgede bulunan bir çok eser de Unesco Dünya Mirasları listesine alınmıştır. 118 adacıktan kurulu olan Venedik'i 170 kanal ve 400'e yakın köprü bağlamıştır.Haydi Venedik'i Gezelim!


İtalyan Rönesansı ve Bizans mimarisinin etkilerini taşıyan Venedik'i kentin kalbi sayılan San Marco Meydanı'ndan gezmeye başlayabilirsiniz. Venedik oldukça karmaşık gibi gelebilir ilk bakışta. Kesinlikle haklısınız ama durun hemen korkmayın :) Bu labirent şehrin raconu da kaybolarak gezmek zaten! Telefonunuzdaki haritanın hiç bir işe yaramadığı, takip etmenin neredeyse imkansız olduğu bu şehirde kaybolduğunuzu hissettiğinizde tekrar San Marco Meydanı'na dönebilirsiniz. Hemen hemen her sokak başında San Marco Meydanı'nın tabelası mevcut. Merak etmeyin Venedik'te gezmekten asla sıkılmazsınız :)Şehirdeki tüm güzellikleri kaçırmamanız adına yürüyüşünüz sırasında etrafınıza dikkat etmenizi öneririz. El işi cam eşya, karnaval maskeleri, dekoratif ve antika satan dükkanlar fazlasıyla dikkatinizi çekecektir.


Venedik aynı zamanda dünyaca ünlü maskeleri nedeni ile '' Maskeler Şehri '' olarak da anılmaktadır.Venedik'te Gezilecek Yerler


- Büyük Kanal - Santa Mario Bazilikası - Ah'lar Köprüsü

- San Marco Meydanı - San Marco Bazilikası - Canneregio Bölgesi

- Güzel Sanatlar Akademisi - Lida Adası - Burano Adası

- Co'd ' Oro - Murano Adası - Peggy Guggenheim Koleksiyonu

- Dukler Sarayı - Rialta KöprüsüFestivaller


* Venedik Festivali ( Şubat )

* San Marco Festivali ( Nisan )

* Voyalonga ( Mayıs )

* Festa Medioevale De Vino Soave Bianco ( Mayıs )

* Serenissima ( Haziran )

* Redentore ( Temmuz )

* Film Festivali ( Eylül )

* Vivaldi Festivali ( Eylül )

* Opera Festivali ( Eylül )

* Venedik Maratonu ( Ekim )

* Festa Della Madonna Della Salute ( 21 Kasım )Venedik'e Nasıl Gidilir ?


Venedik'e ulaşmak için doğrudan havayolunu ya da Milano, Roma, Floransa gibi diğer turistik şehirlerinden demiryolunu tercih edebilirsiniz.

Bazı firmalar Marco Polo Havaalanı'na doğrudan veya aktarmalı uçuşlar düzenlemektedir. Uçuş yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.Venedik'te Yemek! :)


Venedik'in en önemli yemek alanını deniz ürünleri oluşturmaktadır. Çeşit çeşit deniz ürününü tadabileceğiniz onlarca restaurant bulabilirsiniz. Bazıları kanalların kenarında yer alır ve özellikle akşam yemeklerinizde kanalların manzaralarını seyrederek keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Ortalama fiyatlar 20-40 euro civarındadır.


Şansınız varsa yağmur zamanı ve sonrasına denk gelmezsiniz. Haberlerde de gördüğümüz sel durumları sıkça yaşanmaktadır. Adı üzerinde ' Su Şehri ' :)
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page